Kontuzje zdarzają się każdemu z nas i lepiej im zapobiegać niż leczyć. Można im częściowo zapobiegać wykonując porządną rozgrzewkę przed treningiem. Nie zawsze jednak są one zależne od nas, czasem jest to nieszczęśliwy wypadek. Jedną z takich kontuzji jest tzw. uszkodzenie typu SLAP.

Uszkodzenie typu SLAP (łac. Superior Labrum Anterior Posterior)  jest to uszkodzenie przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia do panewki oraz górnej części obrąbka stawowego.  Najczęściej dochodzi do niego u sportowców i ludzi uprawiających sport.

Uszkodzenie to dzielimy na 4 stopnie w zależności od jego zaawansowania. Stopień I jest to zwyrodnienie lub wystrzępienie obrąbka stawowego bez cech jego niestabilności. Stopień II polega na oderwaniu się górnej części obrąbka od panewki, jest on najczęściej spotykany. Stopień III czyli tzw. uszkodzenie „rączki od wiadra” z pozostawieniem części mięśnia i obrąbka przyłączonej do panewki, natomiast stopień IV to również uszkodzenie „rączki od wiadra” jednak rozszerzające się na ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia.

Źródło : https://www.saintlukeshealthsystem.org/health-library/slap-lesion-shoulder-joint

Urazy tego typu są wynikiem wielokrotnego powtarzania pewnych czynności, które tworzą mikrouszkodzenia, a po pewnym czasie doprowadzają do patologii. Często jest to związane z uderzeniem lub pociągnięciem z zewnątrz. Występują u sportowców wykonujących rzuty, np. oszczepem lub młotem. Ból barku spowodowany jest głównie poprzez wielokrotne unoszenie ramienia nad głowę i wykonywaniem rotacji zewnętrznej. Możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnego trzeszczenia lub przeskakiwania, możliwy jest również ból podczas leżenia na chorej stronie. Ból może być połączony z utratą kontroli ruchu kończyny podczas wyżej wymienionej rotacji zewnętrznej w odwiedzeniu ramienia. Z uszkodzeniem typu SLAP często współistnieją inne patologie w obrębie barku np. uszkodzenie pierścienia rotatorów czy niestabilność stawu.

Badaniem, które warto zrobić w tym przypadku jest rezonans magnetyczny. Również zdjęcie RTG pomaga wykluczyć dodatkowe patologie związane z tkanką kostną. W celu rehabilitacji należy udać się do fizjoterapeuty. Wykona on testy diagnostyczne oraz przeprowadzi potrzebne zabiegi zarówno kinezyterapeutyczne, jak i fizykoterapeutyczne.

Jak zapobiegać? Przede wszystkim nigdy nie zapominać o rozgrzewce. Dobra rozgrzewka zmniejsza możliwość wystąpienia kontuzji o czym pisałem w artykule o rozgrzewce. Warto też dobrze się odżywiać, ponieważ dobra dieta także zmniejsza ryzyko wystąpienia wszelkich kontuzji i wiedzą o tym najlepsi sportowcy na świecie. Ponadto jeśli odczuje się dyskomfort w okolicy barku, lepiej nie forsować go dalej, tylko przerwać wykonywaną czynność i odpocząć bądź skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *